Sodas balkone arba terasoje

        Išmintingi žmonės sako, kad žmogus turi pastatyti namą, pasodinti medį ir užauginti sūnų. Viskas aišku su sūnumi ir namu, tačiau ne taip paprasta su medžiu. Miesto gyventojas dažnai neturi kur sodinti medžių, ypač jei nėra sodo, o ir butas labai aukštai. Bet juk nėra padėties be išeities - balkone ar terasoje drąsiai galite sodinti vaismedį. Jūs galite sukurti savo sodą pasirinkdami žemaūgius arba dar kitaip vadinamus mini vaismedžius; pasirinkti ir jų formą - įprastos lajos arba koloninės. 
        Priklausomai nuo to, ką jūs mėgstate, vyšnias, trešnes, obuolius, kriaušes, slyvas ar netgi persikus, abrikosus ir nekarinus, visa tai nesudėtingai galite užsiauginti ir savo terasoje ar balkone.
 
Šiame straipsnyje - viskas apie mini vaismedžių auginimą. :)

MINI VAISMEDIS BALKONE ARBA TERASOJE: SODINIMAS IR PRIEŽIŪRA

        Jūs galite rinktis mini vaismedį įprastos arba koloninės formos. Koloniniai vaismedžiai užauga iki 2 m aukščio, subrandina vaisius aplink savo kamieną, taip sukurdami siaurą medelio lają. Juos galima pritaikyti norint sukurti "žalią" sieną, tinka kuriant balkonuose ir terasose; užuovėjos ar pavėsio vietas. Koloninės obels, trešnės, slyvos ar kito jūsų mėgstamo vaismedžio vaisiai kabo ant storo stiebo ar ant šoninių prigludusių šakelių. Maža koloninė obelaitė gali subrandinti iki 30 vaisių. Sezono metu miniatiūrinės obelys subrandina apie 6-10 kg vaisių.
        Pasirinkus mini medelį įprastos formos, suaugusio medelio aukštis sieks iki 1,60-1,80 m ir tokio pat pločio. Vaismedis bus dar kompaktiškesnis jei jis bus genimas. Šios formos vaismedžio derlingumas nenusileidžia koloninės formos vaismedžiui. Vis dar egzotiškais laikomi persikai ar abrikosai. Šių vaisių sulauksime augindami miniatiūrinį vaismedį balkone ar terasoje – tai tinkamesnė vieta nei sodas. Tačiau tam reikia sukurti būtinas sąlygas augalui.
 
VEISLIŲ VIETA IR PASIRINKIMAS

        Reikia nepamiršti, kad vaismedžiai yra kryžmadulkiai ir savidulkiai augalai, todėl renkantis medelį būtina atsižvelgti ir į veislę. Dideliame sode medžių žydėjimo metu žiedadulkes gabena vėjas. Net jei balkonas yra atviras, neįmanoma garantuoti, kad žydėjimo laikotarpiu bus vabzdžių, kurie gali skristi į viršutinius daugiaaukščio namo balkonus. Uždaromame balkone net vėjas negalės pernešti žiedadulkių ant šalia žydinčių augalų, todėl vaismedžius reikės apdulkinti rankiniu būdu. Tam reikalingas paprastas minkštas teptukas ar šepetėlis. Šepetėliu švelniai perbraukus per vieną, kitą atvirą žiedą – nesudėtingai perkeliamos žiedadulkės. Verta žinoti, kad gausesniam derliui sulaukti visada patartina sodinti skirtingų veislių vaismedžius.
        Vaismedžiai mėgsta saulėtą vietą, todėl medžių auginimą galima planuoti tik tuo atveju, jei bute yra balkonas ar terasa, atsiverianti į pietus arba pietvakarius. Netinka ir labai vėjuotos pusės.
 
VAZONAI

        Vaismedžių sodinimui galite naudoti keramikinius ir plastikinius vazonus, tačiau verta prisiminti, kad keramikinio indo su dirvožemiu ir augalu svoris yra pakankamai didelis, o jei šalia pasodinami du ir daugiau medelių, labai padidėja balkono konstrukcijų ar terasos plokščių apkrova. Tokie eksperimentai netinkami, jei konstrukcijos nėra pakankamai tvirtos. Norėdami sumažinti apkrovą, galite naudoti didelius, tačiau lengvus plastikinius arba putplasčio vazonus.
        Dar jauną augalą  pakanka sodinti į 8–10 litrų indą. Vaismedžiui augant po kelių metų jis turėtų būti persodinamas, todėl suaugusiam medžiui gali prireikti 20–30 litrų talpos vazono. Todėl rekomenduojama iškart sodinti į didesnį vazoną, o šonuose pasodinti gėlių ar prieskoninių augalų.
        Jei balkonas yra nukreiptas į pietų ar vakarų pusę, didžiąją dienos dalį spindi saulė, todėl geriau nesirinkti įprastinius tamsios spalvos vazonus. Tačiau, jei spalva svarbus interjero akcentas, rekomenduojama juos pakeisti putpasčio talpyklomis, kurios vasarą augalus apsaugo nuo kaitrios saulės, o žiemą - šaknis nuo peršalimo.
 
DIRVA

        Labai svarbu pasirinkti tinkamą dirvą. Geriausia tinka atskirai paruoštas substratas.
        Puikių rezultatų pasiekiama, kai vaismedžiai auginami durpės ir kompostinės žemės mišinyje. Patartina sodinant įdėti vermikulito arba perlito, kad žemė būtų puresnė.
 
LAISTYMAS

        Vaismedžių auginamų vazonuose žemės drėkinimo režimas yra kitoks nei įprastame sode - medžiai yra laistomi, kai dirva išdžiūva. 
        Sodinant į keramikinį ar plastikinį vazoną vasaros karštyje būtina jį pridengti ir iš viršaus  apmulčiuoti. Kad augalų priežiūra būtų dar lengvesnė ir malonesnė, galima įsirengti laistymo sistemą.
 
TRĄŠOS

        Kompleksinės mineralinės ir organinės trąšos gali būti naudojamos vaismedžiams tręšti nuo antrų, auginimo sode, metų. Svarbu, kad prieš tręšimą augalai būtų palaistyti.
        Pirmais metais trąšų kiekis turėtų būti sumažintas nuo rekomenduojamos normos. Labai svarbu nepertręšti augalų, todėl paskutinį kartą tręškite ne vėliau kaip rugpjūčio pabaiga. Metinis 10-20 cm prieaugis rodo, kad medis auga puikiai.
 
VAISIŲ NOKINIMAS

        Augant medžiui nereiktų leisti visiems žiedams užmegzti vaisių. Nuo per didelio kiekio užsimezgusių vaisių vaismedis nesugebės jų visų sunokinti. Patarimas: nuskabykite apie 30 proc. žiedų, taip palengvindami augalui sunokinti kokybiškus vaisius, arba palikite didžiausius užmegztus vaisius kas 10 cm.
 
ŽIEMA

        Atvirame balkone ar terasoje augančių medžių pamiršti visai žiemai tikrai nevalia. Geriausia pernešti vazonus į šildomą rūsį ar garažą. Vaismedžius laikykite nuo  -10 ° C iki + 5 ° C temperatūroje pritaikytose patalpose. Jei augalas pasodintas putplasčio vazone - galima jį palikti žiemoti ir lauke.
        Kitas būdas laikyti vaismedžius žiemą - įkasti su vazonu į atvirą žemę. Įkaskite 20 cm giliau nei viršutinio kraštas. Nuo graužikų vaismedį apsaugosite, apvynioję jį keliais agroplėvelės sluoksniais ar kitokiais apsaugančiais dangalais. Eglišakės, lapai išsklaidomi ant dirvožemio paviršiaus, o žiemą ant jų nugulęs sniegas sušildys medžius.
 
GENĖJIMAS

        Koloninių vaismedžių genėjimas atliekamas pagal tam tikrą taisyklę:
        *Genėjimas atliekamas anksti pavasarį, o jauni ūgliai gali būtų karpomi ir vasaros viduryje.
 

Laikydamiesi paprastų vaismedžių priežiūros taisyklių, ilgą laiką galėsite auginti augalą balkone ar terasoje ir džiaugtis kasmet derančiais vaisiais. :)
 
 

Palikti atsakymą

Note: HTML nėra išverstas!
    Blogas           Gerai